yükleniyor
Son güncellenme :20.01.2014 0:54

Anasayfa > Ekonomi, genel, Güncel, Manşetler, Politika > CEYHAN GAZETECİLER CEMİYETİ’İNDEN KINAMA GECİKMEDİ

20.01.2014 Pts, 0:54

Ceyhan Gazeteciler Cemiyeti, Silah ve mühimmat bulunduğu ihbarıyla Ceyhan Gişeleri yakınında el konulup, detaylı arama yapılan TIR'ları görüntüleyen basın mensuplarının engellenmesini kınadı.

 

Ceyhan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şahin Özer yaptığı açıklamada, “Ceyhan'da silah yüklü olduğu iddia edilen tırlar yakalandı ve üç şoför gözaltına alındı. Bu olayı görüntülemeye çalışan CRT personeli Ceyhun Özer, Yusuf Tunur ve Berat Özer ile yine Adana’da DHA ve AA Muhabirleri ile meslektaşlarımızın makinalarına el konulup yaklaşık iki sat gözalına alınmasını şiddetle kınıyorum. Anti-demokratik yasalar ve politikalar, ülkemizi demokrasi idealinden uzaklaştırıyor. Gazeteciler üzerinde oluşturulan mali baskılar ve gazeteciler arasında yaratılan korku imparatorluğu, halkın gerçekleri öğrenmesini ve doğru bilgiye ulaşmasını engelliyor. Basın ve ifade özgürlüğü uğruna cesaretle mücadele veren meslektaşlarımız ise ne yazık ki gözaltı ve korkutarak susturulmaya çalışılıyor. Ülkemizin, temel insan hak ve özgürlüklerinin hiçbirinin kullanılamayacağı bir ortama doğru sürüklenmesinden dolayı büyük endişe taşıyoruz." dedi.

 

"HALKIN HABER ALMA HAKKI ÇİĞNENİYOR"

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ise olup bitenlere anlam vermekte zorlandığını, halkın haber alma hakkının çiğnendiğini, yetkililerden de hiçbir açıklama yapılmadığını söyledi.

 

SERBEST BIRAKTILAR AMA HAFIZA KARTLARI İADE EDİLMEDİ

Cumhuriyet savcısının talimatı ile yapılan operasyonda Jandarmanın detaylı inceleme yaptıkları Araçlar öğle saatlerinde Adana'ya götürüldü. Mit'in devreye girmesiyle akşam saatlerinde Tır'lar tekrar yola çıkarak Ceyhan'a geldi. Adana'da 5 gazeteci göz altına alınırken, akşam saatlerinde geri dönüş yolunda olan Tır lara eşlik eden Mit ve özel harekat timleri Ceyhan istikametinde gişelere yakın bölgede görüntü alan Ceyhun Özer, Berat Özer ve Yusuf Tunur’u göz altına aldı. Ses kayıt cihazları ve kameraların kartlarına el koyan görevliler daha sonra gazetecileri serbest bırakarak gazetecilerin takip serüvenini sonlandırdı.

Gazetecilerin çektiği fotoğraf ve görüntü kayıtlarının bulunduğu hafıza kartlarını alan polis, daha sonra muhabirleri serbest bıraktı, ancak hafıza kartlarını iade etmedi.

Gazeteciler Cemiyeti Kınama 01


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.