yükleniyor
Son güncellenme :07.10.2013 15:59

Anasayfa > genel > CEYHAN TARİHİ BİR GÜN YAŞADI

07.10.2013 Pts, 15:59

Günler öncesinden hazırlıkları yapılan Miting dün Başbakan’ın Ceyhan ziyareti ile gerçekleşirken Ceyhan tarihi bir gün yaşadı.

 

Ceyhan’da Cumhuriyet Meydanında Halka hitap eden Başbakan Erdoğan "(Seçim barajı) Onu teklif ediyoruz yok, bunu teklif ediyoruz yok. Şimdi biz oturacağız, konuşacağız, kararı vereceğiz ve o karardan sonra teklifi Meclis'e getireceğiz" dedi.

 

Başbakan Erdoğan, Ceyhan'da katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Adana ve Kozan'dan sonra Ceyhan'da da çoğunluğu eğitim alanıyla ilgili 9 eseri hizmete açacaklarını söyledi. Eğitimin önemine işaret eden Erdoğan, okullarda ders kitaplarının ücretsiz verildiğini, dersliklerin sayısının artırıldığını, üniversitesi olmayan il kalmadığını anlattı. Türkiye'nin özellikle petrol havzası olması gerektiğini düşündüklerini ve Ceyhan'ı petrol havzası yaptıklarını ifade eden Erdoğan, bununla da kalmadıklarını, Kerkük-Yumurtalık hattının da Ceyhan'a ulaşacağını ve petrolün türevlerinin burada üretilir hale gelineceğini kaydetti. Bütün bunların yapılabilmesi için yerel ve genelin bütünleşmesinin önemine vurgu yapan Başbakan Erdoğan, çıkardıkları yeni yasayla büyükşehirlerin mülki sınırlarını genişleterek köylerin, beldelerin mahalle olacağını belirtti. Başbakan Erdoğan, Kozan ve Ceyhan'da imar konusunda çok ciddi çatışmalar olduğunu gördüklerini söyledi. Kentsel dönüşümü gerçekleştirmek zorunda olduklarını ifade eden Erdoğan, "Bu nedenle bu büyükşehir olayı, reformun ötesinde devrimdir" diye konuştu. Tarım desteklerine de değinen Erdoğan, Ceyhan'daki yatırımlar hakkında bilgi verdi. Alandan bazı vatandaşların Rabia işareti yapması üzerine Başbakan Erdoğan, "Rabia Meydanı Ceyhan'a da gelmiş. Fakat 17 yaşındaki Esma'yı unutmuyorsunuz değil mi? Esma'nın ruhu şad olsun" ifadesini kullandı.

 

Tezahürat yapan Hanımefendileri selamlarken kendisi için ağlayan küçük hayranını gören Başbakan Erdoğan, yanına çağırarak teselli etti. Sende benim kalbimdesin bende seni seviyorum diyerek küçük kıza sarılan Başbakan, bir Çiftçi tarafından Fıstıktan yapılmış kolyeyi Eşi Emine Erdoğan ile birlikte taktı.

 

Bakanlar, Milletvekilleri, Vali, Kaymakam ve Kurum Müdürlerini yanına çağıran Erdoğan, Toplu açılışları gerçekleştirdikten sonra katılımcıları selamlayarak karanfil attı. Tam gitmeye hazırlanırken Başbakana seslenen vatandaşların çağrısı üzerine geri dönerek yardıma muhtaç yaşlı kadınla konuştu. Kendisine sarılmak isteyen küçük kızı öpen Başbakan bir süre vatandaşları dinleyerek yanında bulanan Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş’a talimatlar vererek ihtiyaçların giderilmesini söyledi. Başbakana ulaşmaya çalışanlar arasında zaman zaman gerginlik ve izdiham yaşanırken, Başbakan geniş güvenlik önlemleri içinde alandan ayrıldı.

 

Ceyhan Emniyetinin geniş güvenlik önlemleri aldığı ziyaret için üç günden buyana miting alanı ablukaya alındı. Bomba uzmanı ekipleri köpekler eşliğinde alanı sürekli kontrol altında tutarken, Özel timler ise çevre güvenlik önlemi altı. Yaklaşık İkibin polisin görev aldığı etkinlik süresince Polis helikopteri ise havadan denetim yaptı.

HABEİN GÖRÜNTÜLERİ//////


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.