yükleniyor
Son güncellenme :13.11.2013 1:11

Anasayfa > genel > CEYHAN’DA KÖMÜR EYLEMİ

13.11.2013 Çar, 1:11

Ceyhan'da kömür depolama işletmelerinin tozundan rahatsız olan vatandaşlar işletme sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunup protesto ettiler.

İlçeye bağlı Kurtpınarı beldesi Karayılan mahallesinde oturan vatandaşlar belde yakınında iki yıl önce kurulan kömür işletmelerinin kömür tozlarından rahatsız oldukları gerekçesiyle Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığı'na firma yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundular.

Daha sonra Kurtpınarı beldesinden toplanan mahalle halkı ellerine aldıkları pankartlarla kömür işletmelerini protesto ettiler.

Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu Başkanı Avukat İsmail Hakkı Atal yaptığı basın açıklamasında, kömür depolama tesislerinden yayılan tozdan dolayı halkın sağlığını etkilediği iddia ederek, tesislerin bir an önce kapatılması gerektiğini belirtti.

Kömür tozlarının bitkilere ağaçların yanı sıra tarım alanlarının verimini de düşürdüğünü ileri süren Atal şöyle konuştu; " Vatandaşımızın sağlığı ile göz göre göre oynuyorlar. Vatandaşım kendi evinde yaz kış demeden nefes alamıyor artık. Yedikleri içtikleri zehir olmuş.Çocuklar astım hastalıklarına yakalanıyor. Buraya kurulan kömür depolama tesislerin tüm çevre mevzuatına, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, Anayasaya, Çevre Kanuna, Hava Kirliliği yönetmenliğine mevzuatına aykırıdır. Biz kömür depolama tesislerinin yanı sıra, kurulmasına izin verilen İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ndeki kamu görevlilerini ve Kurtpınarı Belde Belediye Başkanı Mehmet Göregen hakkında, görevi ihmalden, görevi kötüye kullanmaktan, çevreyi kasten kirletmekten, insan ve halk sağlığıyla oynamaktan suç duyurusunda bulunduk."dedi.

Atal, Adana Valiliği'ne de kömür depolama tesislerinin kapatılması için başvuruda bulunduklarını söyledi.

Karayılan mahallesinde oturan vatandaşlar ise kömür tozundan dolayı sürekli hasta olduklarını ve yetkililerin bir an önce önlem alması gerektiğini söylediler.

/////HABERİN GÖRÜNTÜLERİ YÜKLENECEKTİR…Beklettiğimiz için özür dileriz./////

CRT HABER protesto 02

 


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.