yükleniyor
Son güncellenme :16.01.2014 1:26

Anasayfa > Ekonomi, genel, Güncel, Manşetler, Politika > OKULA GÜRBÜZ KARAKUŞ İSMİ VERİLDİ

16.01.2014 Per, 1:26

Ceyhan’da doğu kökenli aileler topladıkları imzalarla kendi mahallelerine yaptırılan okula Kaymakam'ın isminin verilmesini sağladı.

 

Adana İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından, Güneydoğudan göçle gelen ailelerin yaşadığı Belediye Evleri Mahallesi’nde 4 kat ve 28 derslikten oluşan ortaokul yaptırılırken, okul yeni eğitim ve öğretime yaklaşık 572 öğrenci 25 öğretmeniyle öğrenim görmeye başladı.

 

Mahallede ikamet eden ailelerin tamamı Kürt kökenli olduğunu belirten Belediye Evler Mahalle Muhtarı Abdulhadi Çelik, Güney Doğu'nun çeşitli illerinden göç ederek Ceyhan'da yaşamlarını sürdürdüklerini vurguladı.

 

Ailelerin çocuklarını okullara göndermesi için kapı kapı gezdiklerini ifade eden Çelik, " Devletin ilgisinden mahrum kalan bu bölgenin insanı Çukurova insanından yardım bekledi. Tüm bu yaşananlar yaklaşık on beş yıl sürdü. Ancak Sayın Gürbüz Karakuş bu ilçede göreve başlayınca sona erdi. Sayın kaymakamımız bu şehirdeki ayrımcılığı bizzat bu bölge insanın içerisinde zaman geçirerek kendi gözleriyle gördü ve yardım etmek için elinden geleni yaptı. Öğrenciler, bu okul yaptırılmadan önce mahallelerine uzak olan başka okullara gitmek zorunda kaldıklarını ve aileler çocuklarını okula gönderemiyordu. Çünkü okul servisi tutacak paraları yok. Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş mahallemizdeki vatandaşlarıma kucak açması ve onların sorunları ile yakından ilgilenmesi bizleri de mutlu etti." dedi.

 

Yeni yaptırılan okula Kaymakam Gürbüz Karakuş’un ismini yaşatmak amacıyla mahallesinde 500 imza toplayarak Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğunu kaydeden Muhtar Çelik, başvuru isteklerinin kabul edilmesi üzerine Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okula kaymakamın ismi verildiğini bildirdi.

Okula gitmek için uzun bir süre yürümek zorunda kaldığını söyleyen öğrenciler, evlerine yakın olmasından dolayı üşümeden ve yorulmadan okullarına rahatça gidebildiklerini söyledi. 

Kaymakam Okul CRT HABER


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.