yükleniyor
Son güncellenme :16.09.2013 2:49

Anasayfa > genel > PAMUĞUN GELECEĞİ TARTIŞILDI

16.09.2013 Pts, 2:49

Türkiye’de faaliyet gösteren 17 Tarım Satış Kooperatifi Birliği’nden ana iştigal konuları pamuk olan Çukobirlik, Antbirlik ve Tariş Pamuk Birliği, Antalya’da pamuğun geleceğini masaya yatırdı.
Antbirlik Genel Müdürlüğünde yapılan toplantıda özellikle üretim düşüşünün nedenleri ele alındı. Pamuk ithalatında yaşanan artış ve Tarım Satış Kooperatiflerinin yurtiçi toplam üretim miktarından aldığı payın her geçen gün azalması, üretim artışının önündeki engeller gibi pamuk üretimi için hayati öneme sahip konularda fikir alışverişinde bulunuldu.
Birliklerin müşterek çalışma imkanının geliştirilmesi için de çalışmaların yapıldığı toplantıda üç birliğin ortak hareket etmesi gereken konular konuşuldu.
Pamuk alım politikaları, preseli pamukların pazarlanması, üreticilere dağıtımı yapılan ilaç, gübre vb. tarımsal girdilerin satın alımı. Türkiye’de pamuğun stratejik ürün ilan edilmesi konusunda ortak lobi faaliyetlerinin yapılması. Kütlü pamuktan elde edilen tali ürünlerin değerlendirilmesi ele alındı.
Toplantıya Çukobirliği temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Seçgin Sakar, Başkan Vekili Muhammet Bulut, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Tecirli, Selahattin Güneş ile Genel Müdür Umut Toklucu katılırken, Ev sahibliğini Andbirlik Adına Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Balaban, Başkan vekili Talat Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Salih Aykut, Ali Yılmaz ile Genel Müdür Atila Diniz, Tariş Pamuk Birliğini temsilen ise Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yaman, Başkan Vekili Faruk Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Şimşek, A. Şener Türk ve Genel Müdür Vekili İbrahim Tuna katıldı.
Öte yandan Pamuk Birliklerinin 2.ci toplantı olarak yapılan etkinliğin üçüncü aşaması Çukobirliğin ev sahipliğinde Adana’da yapılacağı öğrenildi.


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.