yükleniyor
Son güncellenme :04.10.2013 22:33

Anasayfa > genel > TERÖR MAĞDURU HAKKINI ARIYOR

04.10.2013 Cum, 22:33

İstanbul Fatih’te 2004 yılında halk otobüsünde canlı bombanın patlamasıyla 1 kolunu ve diğer kolunun 3 parmağını kaybeden Turgay Arıcı, 9 yıldan buyana devletin kendisine sahip çıkmadığını söyledi.
Ceyhan’a bağlı Yılankale köyünde oturan evli ve 4 çocuk babası Turgay Arıcı( 40) 2004 yılında İstanbul’a çalışmak için gittiği sırada halk otobüsünde canlı bombanın patlaması sonucu kendisiyle birlikte 18 kişinin yaralandığını ve 4 kişinin de yaşamını yitirdiğini anlattı.
1,5 yıl boyunca Çapa Araştırma Hastanesi’ne tedavi gördüğünü,ancak 1 kolunu ve diğer kolunun 3 parmağını kaybettiğini ifade eden Turgay Arıcı, 2005 yılında İçişleri Bakanlığı’nı kendisini yüz üstü bıraktıkları için tazminat davası açtığını söyledi.
Turgay Arıcı konuşmasına şöyle devam etti; ” Açılan dava sonrası bana 2006 yılında İstanbul Valiliği Zarar Tespit Komisyonu tarafından zararın karşılanması için 8 Bin 350 Lira vermek istediler. Bende kabul etmedim. Ben terör mağduruyum % 76 iş göremez raporum var ancak bana kimse sahip çıkmıyor, 4 çocukla birlikte yaşıyorum onlara hem annelik ve babalık yapıyorum. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sivil terör mağdurlarına yönelik çalışmaları duyunca bende Adana Valiliği’ne gazilik dilekçemi verdim. Ancak diğerleri gibi bu mücadelemde sonuçsuz kaldı. Bir terör mağduru olarak ben gazilik ünvanı sıfatına girmiyormuşum diye ret sonucu geldi. Bugüne kadar Ankara olmak üzere gittiğim her devlet kurumundan bir sonuç alamadım. 2005 yılında hakkımı aramak ve bana sahip çıkmaları için devlete açtığım davadan da her hangi bir sonuç çıkmadı. Devletimiz Şırnak’ta kaçakçılık yapan 35 kişinin ölmesi sonucu ailelerine 125 bin TL tazminat ödedi. Bana ise 8 Bin 350 Lira vermeye çalıştılar. Bu adalet mi ? Yoksa kadersizlik mi? Ceyhan Kaymakamlığı’na bakıcılık maaşı için başvuruda bulunduk, ancak % 76 iş göremez raporumun olmasına rağmen, eve geldiklerinde iş görür raporu tutup, gittiler. ne yapacağımı şaşırdım. Pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ceyhan’a gelecek. Ne olur Başbakan’ın beni görmesini bana sahip çıkmasını istiyorum ” dedi.


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.