yükleniyor
Son güncellenme :22.09.2013 1:23

Anasayfa > genel > UYDU DA YAYINI OLMAYAN İL KALMAYACAK

22.09.2013 Paz, 1:23

Anadolu Networks ve SES Astra işbirliği ile yerel ve bölgesel televizyonların uydudan yayın yapmalarını sağlayan sistemin giderek kapsamının genişlediğini belirten Anadolu Netwoks yayın platformu kurucusu ve TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel, hedeflerinin önümüzdeki yılsonuna kadar sadece televizyonu olmayan değil, televizyonu uyduda olmayan il kalmaması olduğunu söyledi.
ANADOLU NETWORKS ve SES ASTRA işbirliği ile yerel ve bölgesel televizyonların uydudan yayın yapmalarının önünü açan platformun iş birliği ve değerlendirme toplantısı Edremit’te yapıldı.
Türkiye’nin önemli tatil kentleri arasında yer alan Edremit’in Güre Beldesi Saruhan Termal Otel’de gerçekleşen “Anadolu Televizyonlarının AB ve Dünya Açılımı” konulu toplantıya, Anadolu Netwoks yayın platformu kurucusu ve TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel, İMEF Genel Başkanı Nizamettin Bilici, Anadolu Networks Yayın Platformu Hukuk İşleri Başkanı Av. Dursun Yassıkaya, Yerel ve Bölgesel Televizyonların Yönetim Kurulu Başkanları ile temsilcileri katıldı.
Trakya Türk Televizyonu aracılığı ile canlı yayınlanan toplantının açılış konuşmasını yapan Anadolu Networks yayın platformu kurucusu ve TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel, “Yerel yayıncılık zor, yerelden uydu yayıncılığı ondanda zor. Yerel yayıncıların maliyeti çok yüksek olduğu için uydudan yayın yapma ve bunu sürekli kılma imkanı ve olanağı pek mümkün görünmüyordu. Bunun çözümü için Anadolu Netwoks yayın platformunu kurarak çalışmalara başladık. İlk yayına da SES ASTRA uydusundan Burdur’dan yayın yapan Kanal 15 başladı. Ardından Mersin Kanal 2000 devreye girdi ve bunun akabinde 16 kanal şu anda uydudan yayın yapıyor. İnandılar, güvendiler ve bu işin başarıldığını hep beraber gördük. Şimdi hedefimiz uyduda yayını olmayan il bırakmamak. Bunu da bir yıl içinde gerçekleştireceğiz” dedi.
Yerel ve bölgesel televizyonların uyduya çıkarılması ile birlikte meselenin bitmediğini dile getiren Gürel, “Şu anda uyduda olan TV’lerin bir takım teknik sorunları vardı. Bu toplantı aynı zamanda 15 kanalın uyduya çıktığını deklere etmek ve yeni hedefler belirleme toplantısı. Yerel ve ulusal tv lisans ihalesi yapıldı. Ulusal TV ihalesi mahkeme iptal edildi. Ancak yerellerle ilgili ihalenin geçerliliği devam edecek. Bizde bunu destekliyoruz. 20 yıllık belirsizlik ortadan kalkacak. Ancak RTÜK ihale bedellerinin 6 ayda 6 eşit taksitte ödenmesini öngörmekte. Bu bedelin çok kısa zaman diliminde yerel televizyonların ödemesi ciddi sıkıntılar getirecektir. Bu nedenle bizim önerimiz lisans bedellerinin 5-6 yıla yayılmasıdır. Bu anlamda yerel tvler ödeme sıkıntıdıdanda kurtulmuş olacaktır” dedi.
Konuşmasında telif haklarına da değinen Anadolu Netwoks yayın platformu kurucusu ve TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel, “Yerel radyo ve televizyonların bir diğer sorunu da telif hakları. Sayısız meslek birlikleri var, bunları takip etmek ve yetişmek zor. RTÜK bir an evvel devreye girip telif hakları ile ilgili düzenleme yapması gerekiyor” dedi.
Anadolu Networks Yayın Platformu ve SES ASTRA işbirliği ile uydu yayıncılığına başlayan televizyonlarla gerçekleşen bu ilk toplantıya ev sahipliği yapan Saruhan Termal Otel’e teşekkür eden Gürel, bu toplantıların farklı illerde periyodik olarak devam edeceğini söyledi.
“Anadolu Televizyonlarının AB ve Dünya Açılımı” konulu toplantıda daha sonra katılımcılar sırayla söz alarak dilek ve temennilerini dile getirdiler. Anadolu Network Uydu Platformu Hukuk Danışmanı Av. Dursun Yassıkaya, süreci değerlendirdi ve platformun başarıya ulaşacağına olan inancını dile getirdi.
Anadolu Networks kanallarının ilk toplantısı bundan sonrada belli periyodik zaman diliminde farklı illerde yapacağız. Biz ses astra uydusundan yayın yapmaktayız. Bunun başarıldığını gördük ve gösterdik. Bunun hızla sayının artacağını düşünüyorum. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunulan ve bundan sonraki sürecin değerlendirildiği toplantıda İMEF Genel Başkanı Nizamettin Bilici, Adana CRT TV Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Özer, Uşak EGEM TV Yönetim Kurulu Başkanı Utku Demiröz, Karabük BRTV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çetinkaya, Tokat Safa TV Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kayaalp, Erzurum Doğu TV Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Köseoğlu, Trakya Türk TV Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Polat, EGE TÜRK TV Yönetim Kurulu Başkanı Necati Saruhan, Bandırma MAR TV Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Babacan, Çorum Kanal 19 Yönetim Kurulu Başkanı Satılmış Bıçakçı, Mardin Kanal 47 Yönetim Kurulu Başkanı Ferhan Ademhan, Amasya ART Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karataş söz alarak platformun başarıya ulaşması için önerilerini ifade ettiler.
Türkiye’nin dört bir yanından gelerek “Anadolu Televizyonlarının AB ve Dünya Açılımı” konulu toplantıya katılan televizyon sahipleri için toplantının ardından bölgenin tarihi ve turistik mekanlarına yapılan gezi ile son buldu.


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.