yükleniyor
Son güncellenme :21.12.2013 12:42

Anasayfa > Ekonomi, genel, Güncel, Manşetler, Politika > YAĞDIR MEVLAM SU

21.12.2013 Cts, 12:42

Ceyhan ve çevresinde yaşanan kuraklık çiftçiyi olumsuz etkilerken "Yağmurlama" sistemiyle çözüm arayan üreticilere önemli uyarı yapıldı.

 

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, son 10 yılın en kurak sonbaharını yaşadığını ve yaşanan kuraklık çiftçileri kara kara düşündürdüğünü, yağmurluma sistemi ile imkanı olan çiftçilerin ürünlerini suladıklarını ancak yaşanan olumsuz hava şartlarından dolayı ürünlerini tehliye attıklarını belirtti.

 

Adana genelinde yaklaşık 2 buçuk milyon dekar alanda buğday üretimi yapıldığını ve bunun 400 bin dekarı ise Ceyhan’da gerçekleştirildiğini belirten Tezcan,“Buğdaylar kasım ayında ekildi. Ekimi yapılan ve bir yağmur yiyen tohumlar toprağın dışına çıkmış ancak çoğu kurumuş. Bir kısım tohum ise toprak yüzeyine çıkmadan toprağın altında kuraklıktan çürüdü. Çiftçilerimizin zararı büyük olacak. Kurak bir mevsimin yaşanması ile birlikte şu anda topraklar bir damla yağmura hasret kaldı. Çiftçilerimiz ve bizler gözlerimizi hava durumu bültenlerine diktik ve yağış bekliyoruz. Buğday üreticisi çok perişan oldu. İmkanı olan çiftçilerimiz yağmurlama sistemi ile tarlasını suluyor. Bilinmesi gereken bir şey daha var ki gece saatlerinde soğuk havalarda bölgemizde don yaşanmaktadır, buda ürünü tehlikeye atar. Çiftçi kardeşlerimiz mecbur kaldıkalrı için bu riski göze alıyorlar. Allah yardımcımız olsun, İnşallah en kısa zamanda yağmur yağar” dedi.

 

Ceyhan’da çiftçilik yapan ve Çukobirlik Genel Başkan Yardımcısı olan iş adamı Muhammet Bulut ise geçmişte bu gibi sıkıntıların yaşandığını belirterek, “Yaklaşık 10 yıl önce yağmursuz kurak bir sezon yaşamıştık. Yağmur çok geç yağdı ancak korkulan olmadı. Rabbim buğdaylarımızı ürünümüzü çok güzel verdi. Çiftçi kardeşlerimiz biraz sabırlı olsunlar İnşallah 15-20 gün içerisinde yağmur yağarsa bu sıkıntıların gideceğini umut ediyorum. Bu bölgedeki arkadaşlarımız yine biraz şanslı Sulama birliğine müracaat ederek su temin edebiliyoruz. Maalesef kıraç bölgelerde bu imkan da yok Allah çiftçi arkadaşlarımızın yardımcısı olsun” dedi.

 

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, Muhammet Bulut ve yanında bulunan arkadaşları hep birlikte el açarak bölgede zor anlar yaşayan çiftçilerimiz için dua etti.

//////// HABERİN GÖRÜNTÜLERİ/////////

Tezcan Yağmur Crt Haber


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.