yükleniyor
Son güncellenme :29.12.2013 22:03

Anasayfa > Ekonomi, genel, Güncel, Manşetler, Politika > Yağmur Çiftçinin Umutlarını Yeşertti

29.12.2013 Paz, 22:03

Türkiye’nin tarımsal üretiminde önemli bir yere sahip olan Çukurova yöresinde etkili olan yağış, uzun süredir yağmur bekleyen çiftçilerimizi mutlu etti.

Yaklaşık 5 aydır yağış düşmemesi nedeniyle çiftçilerdeki tedirgin bekleyiş, dün aralıklarla başlayan yağmurun ardından yerini umuda bıraktı.

Ceyhan’da tüm köylerde çiftçi yağmur duasına çıkmış ürünlerinin yeşermesi ve boy atması için kuru toprağa yağmur bereketi bekliyordu. Dün başlayan ve aralıklarla etkili olan yağışla birlikte umutlar da yeşerdi. Yaklaşık bir ay boyunca gündeme yansıyan haberler de Ceyhan’a bağlı Doruk beldesi başta olmak üzere, Dokuztekne, Kutkulağı, Kurtpınarı ve çevre tüm köylerde kurbanlar kesildi namaz kılan çiftçiler hep beraber yağmur duası yaptı.

Beş aydan bu yana zor günler geçiren buğday, soğan, patates ve marul üreticileri sağanak yağışla bayram etti. Tarlasına koşan ve yağışların devam etmesi için dua eden çiftçiler, ekinlerin çürümeye yüz tuttuğu bir anda yağan yağmuru 'can suyu' olarak değerlendiriyor. Suya hasret kalan yörede ekilen tohumlar susuzluktan çürümeye başlamış, yeni arayışlara yönelen çiftçiler de DSİ'nin kanallarında buldukları suyla tarlalarını sulamak zorunda kalmıştı.

Ceyhanlı çiftçiler "Eğer yağmur yağmamış olsaydı binlerce ton mazot harcanarak sulama yapmak zorunda kalınacaktı. Yağışla birlikte bu para çiftçi ve devletin cebinde kaldı." diye konuştu. Bugün öğle saatlerinde yağmur duasına çıkan Sağkaya beldesindeki çiftçiler Yağışın devam etmesi için yağmur duasına çıkarken, yağışların böyle devam etmesi halinde bazı köylerimizde Şükür duasına çıkılacağı öğrenildi.

Metroloji den alınan bilgiye göre yağışların yarında devam edeceği Ceyhan, Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı, Kozan ve Yumurtalık bölgelerinde etkili olacağı belirtildi.

Yağmur Çiftçiler CRT HABER

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu yazıya yorum yapmak için yetkiniz yok.