yükleniyor
Son güncellenme :15.12.2013 14:17

Anasayfa > Ekonomi, genel, Güncel, Manşetler, Politika > YAĞMUR DUASINA ÇIKTILAR

15.12.2013 Paz, 14:17

Ceyhan'a bağlı Doruk Beldesi ve çevre köylerde halk yaşanan kuraklık nedeniyle yağmur duası için bir araya geldi. Hep birlikte Namaz kılan köylüler, ardından yağmur duası yaptı.

 

Türkiye’nin her tarafı kar ve soğuk kış mevsimi ile mücadele ederken Ceyhan’da yağmursuz yaşanan soğuklar çiftçilere zor anlar yaşatıyor. Mahsullerin kurumaya yüz tutması ile hayvanların susuz ve yemsiz kalması sebebiyle ilçeye bağlı beldede vatandaşlar yağmur duasına çıktı. Sabah saatlerinde 10 kurban kesen köylüler kazanlarla kavurma pişirdi. Doruk Lisesinin Bahçesinde toplanan Çiftçiler, öğle namazının ardından kıbleye doğru dönerek 2 rekat yağmur duası için namaz kıldı. Doruk Beldesi İmamı Mustafa Toklu namazın ardından cemaat eşliğinde yağmur yağması için el açarak dua topladı.

 

İmam Toklu “Tarlalara ekilen ürünlerin yeşermesi için bu dönemde suya ihtiyaç var çiftçilerimiz perişan, kış mevsimi kurak geçti. Kuyulardan sulama yapıyoruz. Bu dönemde yağmur yağarsa hem toprak yumuşayacak hem de ürünlerimiz daha çabuk büyüyecek. Hayvanlarımız yiyecek ve suya muhtaç. Hatalarımızın affını diliyoruz. Bizi yağmursuz, susuz ve senin kudretinden mahrum bırakma Allahım” diyerek dua toplarken bazı vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

 

Birlik ve beraberlik içerisinde uygulanan geleneklerle yağmur duasına çıkan köylülere eşleri de eşlik ederken, bazı ev kadınları yağmur duasına çocuklarıyla katılarak dua etti.


 

Yapılan yağmur duasından sonra kesilen kurban etleriyle pişirilen kavurma etkinliğe katılan belde halkı ve çevre köylerden katılan vatandaşlara ikram edildi.

 

HABERİN GÖRÜNTÜLERİ////

CRT HABER yağmur duası


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.