yükleniyor
Son güncellenme :24.12.2013 23:52

Anasayfa > Ekonomi, genel, Güncel, Manşetler, Politika > YENİ YILA FİDAN DİKEREK GİRİN

24.12.2013 Sal, 23:52

Ceyhan’da Orman Bölge Müdürlüğü tarafından başlatılan "Yeni Yıla Fidan Dikerek Girelim" kampanyası kapsamında 157 bin fidanın dikileceği öğrenildi.

 

İlçeye bağlı Ağaçpınar köyü dağlık alanda düzenlenen fidan dikimi etkinliğinde konuşan Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, yeni yıl dolayısıyla Ceyhan’a 57 bini fıstık çamı olmak üzere çeşitli türlerde 107 bin ağaç fidanı dikeceklerini söyledi.

 

Amaçlarının yılbaşına girerken ormanlık alanlardan kaçak kesimi önlemeyi çalıştıklarını belirten Acer, yeni yıl kutlamalarında yılbaşı ağacı süslemek isteyenlere ücretsiz boylu fidan dağıtarak yeni yıl hediyesi vereceklerini bildirdi.

 

Son 11 yıl içerisinde Türkiye Ormanlarının 1,5 milyon hektar arttığını ifade eden Acer şöyle konuştu; " 2008 yılı içerisinde milli ağaçlandırma seferberliği çerçevesinde 2.4 milyon hektar alanda hem yeni ağaçlandırma alanları oluşturulmuştur, hem de verimsiz ormanların bakımı yapılarak verimli hale dönüştürülmüştür. Bu çerçevede 2.8 milyar adet fidan toprakla buluşturulmuştur. Bu rakamlar Türkiye tarihinin bir rekorudur. Türkiye ormanlık alanlarla dünya sıralamasında ilk üçe girmiştir. Sadece ormanlık alanlar oluşturmakla kalmayıp , Türkiye'de belediyelere hiç bir ayrım gözetmeksizin fidan ihtiyacının bedelsiz karşılanması ve özel günlerde ücretsiz fidan dağıtımını severek yapıyoruz. Bugün Ceyhan ilçemizde olmak üzere bir çok ilçede Fıstık çamı ve diğer çeşitli fidanları doğayla buluşturduk. 2014'e ağaç keserek değil fidan dikerek girelim dedik." dedi.

 

Erozyonla mücadele kapsamında ormanlık alanlarının önemine değinen Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, toplum bilincine orman sevgisini aşılamak için gayretle çalışıyoruz.

 

Konuşmaların ardından törene katılan Müdür ve Amirler öğrencilerle fidan dikimi yaparak bu anlamlı etkinlikte yer almakatan mutlu olduklarını söylediler.

 

Törene Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Adana Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Ceyhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erdal Yılmaz, Ceyhan İlçe Emniyet Müdürü Celal Özcan, Kurum Müdür ve Amirleri ile öğrenciler katıldı. 

///////HABERİN GÖRÜNTÜLERİ///////

CRT HABER FİDAN

 


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.