yükleniyor
Son güncellenme :05.09.2013 15:27

Anasayfa > genel > YEREL TELEVİZYONLARDA LİSANS SEVİNCİ

05.09.2013 Per, 15:27

YEREL TELEVİZYONLAR LİSANS

Ulusal televizyon kanalları için mahkeme kararı ile durdurulan ihale sürecinin, yerel ve bölgesel televizyonlar için sürdürülmesi kararı, yerel medyada sevinçle karşılandı.
Ulusal televizyon kanalları ile ilgili olarak, geçen nisan ayında gerçekleştirilen Karasal Sayısal Yayıncılık Sıralama İhalesi işlemlerinin, mahkeme kararı ile durdurulmasının ardından, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK, yerel ve bölgesel televizyonlar için temmuz ve ağustos aylarında gerçekleştirdiği ihale ile ilgili işlemlerin sürdürülmesine karar verdi. RTÜK üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen son üst kurul toplantısında, ilgili mahkemenin Ulusal televizyon kanalları için aldığı kararların, davacı tarafların taleplerine bağlı olmasından dolayı Yerelleri kapsamadığı görüşü ile Yerel ve Bölgesel Televizyon Yayın Lisansı Sıralama İhalesi işlemlerine devam edileceğini duyurdu. RTÜK’ün bu kararı, yerel medyada olumlu karşılandı.
Tüm İletişim ve Medya Federasyonu (TİMEF) Genel Başkanı Şakir Gürel konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “20 yıllık belirsizliği ortadan kaldıracak ve televizyon yayıncılığını düzenleyecek adımları cesaretle atanları destekliyor ve kutluyoruz. Türkiye’de özel radyo ve televizyon yayıncılığının üzerinden geçen 20 yılı aşkın sürede, bugüne kadar yapılan yasal düzenlemeler, bizce malum nedenlerle, maalesef kağıt üzerinde kalmaktan öteye gidememiştir. Bu nedenledir ki özel radyo ve televizyonlar, hala 20 yıl önce kuruldukları gibi lisanssız, yani yasal bir kimlikleri olmaksızın, geçici düzenlemelerle yayın yapmaktadır. Özel radyo ve televizyon yayıncılığı, özellikle de yerel ve bölgesel anlamda ciddi bir karmaşa içerisindedir. RTÜK’ün almış olduğu son karar, ‘en kötü karar, kararsızlıktan iyidir’ özdeyişi ile bakıldığında bile başlı başına bir ehemmiyet arz etmektedir. Bu vesile ile başta RTÜK olmak üzere, 20 yıllık belirsizliği ortadan kaldıracak ve televizyon yayıncılığını düzenleyecek adımları cesaretle atanları destekliyor ve kutluyoruz” dedi.


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.