Son güncellenme :23.10.2022 19:52
Smiley face

Anasayfa > Anasayfa > Ceyhanlı Semrin Şahin

23.10.2022 Paz, 19:52

Semrin ŞAHİN Kimdir
Ceyhanlı başarılı Gurbetçileri hep birlikte tanıyalım;

Semrin ŞAHİN Kimdir?

1981 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğdu.

Ceyhan Sevdalısı merhum Mehmet Erkoç ve Seyhan Erkoç öğretmen’ in kızıdır.
Doğanspor’un Efsane futbolcu Emre Erkoç’un da amcasının kızıdır.
Şahin,On dokuz mayıs üniversitesi Türkçe öğretmenliğinden mezun oldu.Türkçe öğretmenidir.Samsun’un Bafra ilçesinde görev yapmakta ve evli, iki çocuk annesidir.Semrin Şahin, Uluslararası PEN Yazarlar Derneği üyesidir.Öyküleri; Öykü Gazetesi,Sarnıç Öykü,14 Şubat Dünyanın Öyküsü, Askıda Öykü, Kafka Okur, İzafi, Çağdaş Yaşam, F Dergisi, Lacivert, Patika, Hayal, Kalem, Koridor, Ihlamur, Hece öykü, Galapera Fanzin, Güncel Sanat, Öykülem, Deli Kadın ve Edebiyat Nöbeti dergilerinde yayımlandı.Yazıları Radikal Kitap, Birgün Gazetesi, Birgün Kitap ekinde, Lacivert, Edebiyatist, Roman Kahramanları dergilerinde, edebiyathaber sitesinde ve çeşitli dergilerde yayımlanmaktadır.Edebiyat Nöbeti adlı edebiyat dergisinin editörü olan Semrin Şahin; 2012 Öğretmen Anıları yarışmasında 1.lik ödülü, 2013 Kaygusuz Abdal Öykü yarışmasında Jüri özel ödülü, 2013 Nihat Akkaraca öykü yarışmasında “Gece Bekçisi” öyküsüyle dikkate değer öykücü ödüllerini almıştır.

EDEBİYAT HABERE GÖRE

“Kısa öykü, karanlıkta bir yabancının hızlı öpücüğü gibidir”, der Stephen King. Öykü yazarının kendi biricik dilini, seçtiği temalarla şekillendirme mücadelesi bu öpücüğün nasıl ve kim tarafından mutlulukla kabul edileceğini keşfetme serüvenine dönüşür.Böylesi bir anlatım şeklini bulmak, yorulmadan, pes etmeden ömür boyu sürecek bir çaba. Yoğunluğun, kısalığın ve merkeze yerleşmesi gereken konu ve temaların en doğru kelime ve cümle yapısıyla dengeyi bozmadan doğabilme ihtimali,öykü sanatını her seferinde küllerinden yeniden ortaya çıkarmaz mı?
Uzun yıllardır bu serüveni sürdüren Semrin Şahin yazma işlevini tüm benliği ile benimsemiş yazarlardan biri. Kendi yazın yolculuğuna şu ana dek üç öykü kitabı ile iki biyografik roman katmış. Şahin’in en önemli özelliklerinden biri yazınsal dilini edebiyat platformunda tekrar tekrar kurarken, çok yönlü olabilmeyi, bir koltuğa birkaç karpuz sığdırabilmeyi başarabilmesi. Türkçe öğretmenliği, edebiyat dergisi editörlüğü, yazıları, çocuklara ve yetişkinlere yönelik atölyeleri ile yazma eylemini çoğaltıyor.Ömür boyu öğrenmeye olan inancını kendini sürekli eğitip, geliştirerek pekiştirmesi, öğrendiklerini paylaşması, bilgi ile çoğalarak, ulaşabildiklerini o güleryüzlü ve sevgi dolu öğrenme ve öğretme yolculuğuna dahil etmesi, Şahin’in yazar kimliğine emek dolu bir boyut ekliyor.
“Güvercinler Zamanı” ve “Gece, Kediler ve Sessizlik” isimli öykü kitaplarını okurken, Semrin Şahin’in, insana, doğaya ve insan doğasına yönelik bakış açısını,bizi zaman zaman düşündüren, kimi zaman hüzünlendiren metaforları öykülerine serpiştirdiğini, edebiyata katkı sağlamak yolundaki bitmeyen uğraşısını fark ederiz.
Isabel Allende unutulmaması gerekenleri yazmayı önerir.Yazma sürecinin bellek ve ruha doğru bir yolculuk olduğunu vurgular. Şahin’in üretkenliğini doğduğu Akdeniz’in ruhu ve şu anda yaşadığı mekân ile Karadeniz’in güçlü dalgaları mutlaka beslemiştir. Sosyal sorunları, kapanmayan insanlık yaralarını, kaleminden ruh üflediği kadın, erkek, çocuk karakterleri yazmaktan, betimlemekten bıkmaz gibidir.Yıllardır çeşitli dergi, platform,kitap ve sitelerde öyküleri yayınlanan Şahin, sonsuz bir öğrenme döngüsü içinde her seferinde kurgularının üzerine yeni şeyler kurmak için uğraşır. İlk öykü kitabı “Güvercinler Zamanı” kitabında on üç öykü yer alır.
Toplama kamplarının karanlığında başlayan kitap, savaş günlüklerinden parçalarla, sıradan insanların hikâyeleriyle devam eder, mitsel ve polisiye izi taşıyan dokunuşlarla Çukurova’ya ulaşır. Yaratıcılık arayışları içinde yer alan çeşitli coğrafyalardan anlatılar, değişik anlatıcılar, kahramanların adalet, eşitlik, haksızlıklara yönelik kaygılı karşı çıkışları, ölüm, yaşam, rüyalar ve sert gerçekler, öyküleri bütünleyen parçalardır.Anlatması gerekenleri anlatmadan duramayan tez canlı kalemi, hemen harekete geçerek duyarlılık dolu sahneleri kurgular.Atmosfer yaratmaya ve karakterlerini olgunlaştırmaya özen gösterir.
Toplumsal konularda kişisel sorumluluğu ciddiye alır ve sorun olarak tespit ettiği alanlara ilgisiz kalamaz.Sürekli üretmek, yeni anlatılar denemek zorunluluğunu hissederek yazar. Sesi kısık insanları, ezilenleri, kadınları, masum çocukları anlatılarına konu eder.Öykülerine yaratıcı isimler verir. Birinci kitabının hemen ardından ertesi yıl ikinci öykü kitabı “Kadın Olsaydınız Anlar Mıydınız?” ile toplumsal ve sosyal olaylara, sorunlara duyarsız kalamadığını tekrar kanıtlar.
“Gece, Kediler ve Sessizlik” kitabı öykü kedisinin mırıltısıyla açılır.Öykünün ikiliğini, acımasızlığı ve sevecenliğini vurgularken, anneleri, çocukları, kayıpları, yeniden ayağa kalkmaya çalışan kadınları, farklı kişilikleri, sanrıları dile getirir. Kitabın ilk öyküsü çarpıcıdır. Odaktaki konular yine sert gerçekliklerle örülüdür. Çocuklar, genç ve yetişkin kadınlar, kadın gözüyle hikâyelerini anlatır. Kadınların başlarına gelenleri, kadınların başka kadınlardan sakladıklarını, ayıpların yasaklara karıştığı o tanıdık ortamları betimler. Ölüm acısını hissetirir, kahramanın içindeki öykü kişisini tanıtır, kimi zaman bir mülteciye, ya da bir kadına, bazen bir çocuğa odaklanır. Hep unutulmaya yüz tutan sorunları bulup çıkaran, yazılması gereken bir şeyi atlamak istemeyen, kenarda kalanları merkeze taşımaya uğraşan yazma şekline bağlı kalır.
Semrin Şahin, edebiyat ve sanatın evrensel çok boyutluluğunun farkında. Bu sebeple disiplinler arası okumalar yaptığını, kendini her seferinde dönüştürmeye uğraştığını bize kanıtlıyor. Zamanda esas asılı kalan öykü müdür, yoksa okur mu?
Öykü kitapları
Güvercinler Zamanı, Semrin Şahin, Alakarga Sanat Yayınları. 2013
Kadın Olsaydınız Anlar mıydınız? Semrin Şahin, Alakarga Sanat Yayınları. 2014
Gece Kediler ve Sessizlik, Semrin Şahin, Alakarga Sanat Yayınları. 2017
Gamze Haklı Geray –
(25 Şubat 2021)

ŞAHİN İÇİN CEYHANLI
YAZARLAR NE DEDİLER;

Yusuf ASAL Eğitimci Şair ve Yazar;Kıymetli hemşerimizin çalışmalarını büyük bir gururla takip ediyor, başarılarının devamını diliyorum…

Alişan KARAHAN,Eğitimci Şair ve Yazar; Semrin Erkoç Şahin;bir yazın emekçisi öğretmen ve eserleri ile geleceğe ışık tutan yüzümüzü ağartan kişidir.
Çok okuyan araştıran yeni yazarları hep destekleyen yazarlar atölyesi ile sağlam temellere oturtan yazın emekçisi Semrin Şahin Ceyhan’ın unutulmaz öğretmeni merhum Mehmet Erkoç ve Seyhan Erkoç öğretmen arkadaşlarımın bizim gururumuz olan yazın emekçisi öğretmen yazar ve kadınların uğradığı haksızlık karşısında yazdığı öyküleri ile destek vermeden ziyade güven kaynağı olmuştur.
Yazdığım “Bakır Tencerelerdeki Sihirli Arılar”kitabımın arka kapağına yazdığı yazısı benim için onare edicidir.
Dedik ya Semrin Şahin hiç yılmadan yazın dünyasına omuz veren bir çağdaş öğretmendir.Yazdığı öyküler dünya dillerine çevrilmiş ve kentimiz Ceyhan’ın adını altın harflerle edebiyat dünyasına yazdıran umut vaadeden yazardır.Halen abonesi olarak takip ettiğim “Edebiyat nöbeti “dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktadır.Semrin Erkoç Şahin’e yayın hayatında ve halen yaptığı öğretmenlik mesleğinde başarılar diliyorum.

Oktay DOĞAN Eğitimci Şair;

Saygıdeger Semrin ŞAHİN hanımefendi;
Hayat denen bu uzun yolda,
Her ne olursa olsun,
Kendi dogrularından,
vazgeçmeden ilerle
Kendi yolunun sana getireceği
Zorluklara sadece gül geç.
Başarı anahtarının her zaman,
sizde olduğunu;
Unutmamanız dilegiyle
Başarılarınız uzun soluklu,
Ve daim olması dileklerimle.

Melda TAŞAN Eğitimci Şair;

Gece Kediler ve Sessizlik romanının yazarı değerli hemşehrimiz Semrin Şahin,Çukurova’nın önemli bir değeri, bu toprakların tozu deymiş yüzüne masallarının sebebi bu belki de..Tüm zamanların öykücüsü…
Başarıların daim olsun.

Naci YALÇIN Eğitimci Şair;

Ceyhan’da doğan İlk, orta ve Liseyi Ceyhan’da okuyan Türkçe öğretmeni olan yazarımız Şemrin Şahin bir çok öykü kitapları olan öykülerin’de de kadının güçlülüğünü ortaya koyan Ceyhanlı yazar Semrin Şahin Ceyhanımızın gurur kaynağı olmuştur.Ayrıca çeşitli ödüller almıştır. Değerli hemşerimiz ve usta yazarımız’la gurur duyuyorum.Başarılı çalışmalar ve sağlıklı ömürler diliyorum…

××××

SEMRİN ŞAHİN’İN İLGİ ALANLARI

Kategorim Edebiyat

Cinsiyetim Kadın

Eğitimim Üniversite

Mesleğim Öğretmen

Yaşadığım Ülke Türkiye

Yaşadığım Şehir Samsun

İlgi alanlarım Edebiyat, okumak ve yazmak.

Sevdiğim Müzikler Türk Sanat müziği ve Hafif batı müziği

Sevdiğim Yemekler Farklı lezzet ve kültürlerdeki bütün yemekler…

Sevdiğim Mekanlar Nezih her ortam…

Yaptığım Sporlar Buz Pateni, Voleybol, Yürüyüş, Yüzme.

CRTMEDYA Olarak,başarılı hemşehrimizi tebrik ediyor,başarılarla dolu,

Sağlıklı ve mutlu uzun ömürler diliyoruz.


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.