Son güncellenme :08.11.2022 13:15
Smiley face

Anasayfa > Anasayfa > CRT MEDYA YAZARI MUSTAFA ERKENEKLİNİN YENİ ŞİİR KİTABI ÇIKTI

08.11.2022 Sal, 13:15


 
Devlet Demiryolları emekçisi olarak tanınan Şair-Yazar Mustafa Erkenekli’nin yeni şiir kitabı “Yüreğin Seyir Defteri” edebiyat dünyasında yerini aldı.
 
CRT MEDYA Yazarı Mustafa Erkenekli, kitabının çıktığını sosyal medya hesabından “Yeni şiir kitabım çıktı. Şu an için sadece Kadran Yayınevi’nin internet sitesinde okuyucuların beğenisine sunuldu. Umarım okurlarım onu sever. Meraklısına duyurulur” notuyla duyurdu ve kitabının fotoğrafını paylaştı.
 


“Şiir, yüreğine yaslananların işidir” diyen Erkenekli, yeni kitabında okuru kendi dertlerine, düşüncelerine ve duygu dünyasına ortak ediyor. “Yüreğin Seyir Defteri”; doğaya yapılan kıyıma, yanlış anlamalarla öldürülmüş sevgilere, ayrılıklara, kavuşmadaki sevinçlere, bilinçsiz yöneticilerin yol açtığı felaketlere kadar değişik konuları barındırıyor. İnsanı ve insan olmanın gereklerini sorguluyor.
 
Şiire ve yeni kitabına dair düşüncelerini sorduğumuzda ise Mustafa Erkenekli şöyle cevap veriyor:
 
“Hiçbir zaman durup dururken ‘Bir şiir yazayım’ diyerek kalemi elime almadığım gibi yalnızca şiir kendini yazdırdığı sürece yazmaya gayret ettim. Yazdıklarım, bazen kendi yaşadıklarım bazen de yakınımdaki insanların beni etkileyen acıları, sevinçleri ve özlemleri oldu.
 
Gül Batımı isimli şiir kitabımı 2016’da yayınlamıştım. Ondan sonraki süreçte yazdıklarımla alakalı olarak çevremdeki dostlarımın birçoğunun ‘Bu şiirleri artık sosyal medyada değil, kitapta görmek istiyoruz’ şeklindeki istek ve temennilerine muhatap oldum.
 
Kadran Yayınevi sahibi Halil Cengiz Hocamla bu yılki Malatya Kitap Fuarında yüz yüze tanışma fırsatı buldum. Fuardan yaklaşık bir ay sonra hal-hatır sormak için aradığımda, o da tıpkı diğer dostlarım gibi şiirlerimin sosyal medyada kalmayıp kitap olması gerektiğini, basım için bekleyen kitaplar olduğunu ve Eylül sonuna kadar sabredebilirsem şiirlerimi kitap olarak basabileceğini söyledi. Elbette bu teklifi, yayıncılık konusunda belirli çizgisi ve seviyesi olan bir yayınevinin sahibinden duymak güzeldi.
 
Başta; bana yeni bir kitap çıkarma fırsatı veren Halil Cengiz Hocam olmak üzere, kitabın sunuş yazısını yazan şair dostum Yavuz Doğan’a, kapak tasarımını yapan sevgili İsmail Serçe kardeşime, destek olmak için kitabımı alsın veya almasın, bugüne kadar varlığını ve yüreğini yanımda hissettiğim tüm dostlarıma teşekkür ederim.”
 
Edebiyat dergilerinde yalın ve içten şiirleriyle dikkat çeken Mustafa Erkenekli, diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da kullandığı dile çok özen göstermiş. Erkenekli; “Herkes aslında biraz şairdir. Bu çerçevede görevimiz, dilimizi ve kültürümüzü doğru bir şekilde geleceğe aktarmak olmalıdır. Türkçe çok büyük ve zengin bir dil. Yunus, Karacaoğlan, Dadaloğlu, Pir Sultan’lar olmasa ne yapardık…” diyor.
 
Kitabın arka kapağında ise aşağıdaki dörtlük ve şairin biyografisi yer alıyor:
 
Sevmek için var oldu; bütün beden, beş duyu,
Yüreğe girebilmek en önemli eşiktir.
İster uzanıp dinlen ister koynunda uyu,
Şiirlerim kucağım, mısralarım beşiktir.
 
Mustafa ERKENEKLİ kimdir?
 
1972 yılında Adıyaman’ın Gölbaşı İlçesinde ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Gölbaşı’nda, liseyi Eskişehir Demiryolu Meslek Lisesinde bitirdi. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan şairin, çeşitli gazete ve dergilerde şiirleri, kısa öyküleri ve makaleleri yayınlanmıştır. Evli ve 3 erkek çocuk babası olan şair, demiryollarında yönetici olarak memuriyet hayatını sürdürmekte ve Malatya’da ikamet etmektedir.
 
Yayınlanmış Eserleri:
Damla Kuyusu (şiir) Mayıs 2011
Gül Batımı (Şiir) Nisan 2016
Aşkın Öl Dediği Yerde (Roman) Ocak 2018
 
 
Şairin şiirlerini okumak isteyenler, “Yüreğin Seyir Defteri” isimli son kitabını, https://kadranyayinevi.com/kitap/yuregin-seyir-defteri-mustafa-erkenekli/  internet adresinden temin edebilirler.


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.